Skip to content
Menu
Menu

Odhalili podvodníkov s čínskym textilom

Prečítať článok

(pv) – Finančná správa zasiahla proti podvodníkom s čínskym textilom. V rámci akcie Čínsky drak zadržal Kriminálny úrad finančnej správy v Prešovskom kraji štyroch členov organizovanej skupiny vrátane jedného príslušníka finančnej správy. Majú na svedomí obrovské úniky na cle a DPH. Celková výška škody predstavuje takmer 51 miliónov eur. Obvineným hrozí trest odňatia slobody na 10 až 20 rokov.

Kriminalisti spolu so Sekciou inšpekcie a vnútornej kontroly na finančnej správe úspešne zasahovali minulý týždeň v Prešovskom kraji. Akcia Čínsky drak odhalila organizovanú skupinu, ktorá má na svedomí podvody s čínskym textilom. Dialo sa tak za pomoci ozbrojeného príslušníka finančnej správy.

Páchatelia počas rokov 2013-2014 deklarovali dovoz textilného tovaru a obuvi s následným prepustením do colného režimu voľný obeh s oslobodením od dane z pridanej hodnoty. Tú mali uhradiť v inom členskom štáte. Ani pri jednom z celkového počtu 924 dovozov však tak neurobili.

Okrem toho pri dovoze páchatelia systematicky znižovali colnú hodnotu tovaru prostredníctvom predkladania výrazne podhodnotených tovarových faktúr. Zadržaní členovia skupiny sa tak dopustili závažnej trestnej činnosti, poškodzovali záujmy Európskej únie ako aj Slovenskej republiky. Únikom na cle a DPH mala vzniknúť škoda takmer 51 miliónov eur.

Páchatelia sú vo väzbe, obvinili ich z trestných činov krátenia cla, dane, zneužitia právomoci verejného činiteľa a dopustiť sa mali aj trestného činu legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Hrozí im trest odňatia slobody v trvaní 10 až 20 rokov a trest prepadnutia majetku.

Hodnota zaisteného majetku obvinených v trestnom konaní predstavuje sumu prevyšujúcu 1 000 000 eur. Okrem hnuteľného a nehnuteľného majetku, vrátane dvoch áut, vyšetrovatelia zaistili aj finančnú hotovosť vo výške 210 tisíc eur a 5 500 amerických dolárov.

Foto: Finančná správa SR