Skip to content
Menu
Menu

Po Prešove môžete jazdiť už aj na zdieľaných bicykloch

Prečítať článok

(pv) – Mesto Prešov úspešne uviedlo do prevádzky zdieľané bicykle, ktoré prispejú k zvýšeniu mobility obyvateľov. Cieľom takzvaného bikesharingu je zároveň znížiť produkciu škodlivých emisií, zlepšiť kvalitu ovzdušia a podporiť Prešovčanov vo využívaní alternatívnych možností prepravy.

Mesto Prešov rozširuje ponuku zdieľaných foriem dopravy. Obyvatelia aj návštevníci mesta už môžu využívať na presun aj zdieľané bicykle. Verejné bicykle, ktoré  prichádzajú do mesta po úspechu elektrokolobežiek, vytvoria ďalšiu alternatívu ekologickej dopravy a prispejú k udržateľnej mobilite.

K dispozícii bude 200 zdieľaných bicyklov, ktoré si ľudia budú môcť požičať počas celej letnej sezóny až do konca októbra. „Aj vďaka realizácii zelených projektov sa Prešovu úspešne darí napĺňať víziu moderného európskeho mesta. Veľmi ma teší, že k fungujúcim a čoraz viac obľúbeným e-kolobežkám teraz pribudli aj zdieľané bicykle. Pozývam Prešovčanov aj návštevníkov nášho mesta, aby vyskúšali všetky výhody bikesharingu,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Zdieľané bicykle budú na začiatku umiestnené na 10 štartovacích stanovištiach. Používatelia ich však po ukončení jazdy môžu nechať odstavené kdekoľvek v meste. Zaparkovať bicykel je potrebné na vhodnom mieste, napríklad na okraji chodníka, tak, aby nezavadzal chodcom, alebo aby neblokoval cestu. Počas jazdy na verejnom bicykli je potrebné dbať na vlastnú bezpečnosť, ako aj na bezpečnosť chodcov a ostatných účastníkov cestnej premávky.

Štartovacie stanovištia:

  1. Hlavná,medzi severným parkom a budovou Kolégia
  2. Nám. legionárov, severná a južná časť pozemku
  3. Predstaničný priestor, Masarykova ul., autobusová stanica,
  4. Masarykova ul., železničná stanica,
  5. 17. Novembra, pri zastávke MHD Vysokoškolský areál,
  6. Sídlisko III, Levočská, pri supermarkete COOP Jednota,
  7. Sídlisko Sekčov, Exnárova ul., medzi BD na ul. Exnárova č. 7 – 9 a ul. Arm. gen. Svobodu,
  8. Sídlisko Šváby, Švábska ul., pred fontánou pri nákupnom stredisku Coop Jednota
  9. Sídlisko III, NS Centrum, vedľa zmrzlinárne, pri zastávke MHD
  10. Sídlisko II, Centrál, vedľa NS Centrál

Zapožičanie bicykla pomocou aplikácie v smartfóne

Pred použitím zdieľaného bicykla je potrebné stiahnuť si aplikáciu ANTIK SmartWay dostupnú pre iOS aj Android. Po jednoduchej registrácii v aplikácii odomknete bicykel načítaním QR kódu umiestneného na riadidlách.

Po skončení jazdy je potrebné zaparkovať bicykel na vhodnom mieste a uzamknúť ho mechanickým potiahnutím páčky na zámku zadného kolesa. Bicykel 1x pípne a v aplikácii sa zobrazí informácia, že bicykel bol zaparkovaný na správnom mieste, vrátenie prebehlo úspešne a je pripravený pre ďalšieho záujemcu.

Jednoduchý cenník

Pri používaní verejných bicyklov platí jednoduchý cenník. Na výber je možnosť, pri ktorej najprv jazdíte a potom platíte, pričom kredit sa vám odčítava z AntikPay peňaženky. Pri tomto variante platí cena 1 € za jednu hodinu jazdy s minútovou tarifikáciou.

Druhou možnosťou je predplatená jazda na 30 dní s maximálnym limitom 30 minút denne za cenu 5 € mesačne. V prípade, že dobu 30 minút prekročíte, cena je 1 € za hodinu s minútovou tarifikáciou. Táto možnosť je ideálna napríklad na cesty do práce.

Poslednou možnosťou je celosezónna ponuka za 30 €, kde môžete jazdiť denne až 1 hodinu. Po presiahnutí denného limitu aj v tomto prípade platí tarifa 1 € / hod. s minútovou tarifikáciou.

Pilotný projekt požičiavania bicyklov sa podarilo spustiť vďaka spolupráci mesta Prešov a spoločnosti ANTIK Telecom s.r.o. Zmluva je platná do konca roka 2021 a v prípade úspechu bude predĺžená aj na ďalšie sezóny.

Úlohou mesta Prešov bude kontrolovať funkčnosť bicyklov a zabezpečiť ich premiestňovanie v rámci mesta tak, aby boli dostupné čo najväčšiemu počtu záujemcov. Spoločnosť ANTIK Telecom bude vykonávať zložité opravy bicyklov, zabezpečí náhradné diely, ako aj funkčnosť, údržbu a rozvoj softvéru.

Foto: presov.sk