Skip to content
Menu
Menu

Prešov posiela ďalšiu humanitárnu pomoc Ukrajine

Prešovčania spojili svoje sily a prejavili solidaritu voči ľuďom postihnutým vojnovým konfliktom na Ukrajine. Prostredníctvom zbierky, ktorá vznikla ako okamžitá reakcia na mimoriadne vážnu situáciu na východnej strane našej hranice,  poslali  na Ukrajinu už niekoľko ton humanitárnej pomoci a v zbierke pokračujú aj naďalej.

Zbierka, ktorú iniciovalo občianske združenie Podaj ďalej Prešov a skupina dobrovoľníkov, odštartovala 24. februára v spolupráci s mestom Užhorod a Zakarpatskou oblastnou administratívou.

Vďaka množstvu dobrých ľudí, ktorí sa do zbierky zapojili, bolo v nedeľu 27. februára zavezených do Užhorodu 5 ton humanitárnej pomoci zahŕňajúcej predovšetkým zdravotnícky materiál, hygienické potreby, trvanlivé potraviny, teplé prikrývky a mnohé iné potrebné veci. Tie sa následne na ukrajinskej strane prerozdelili podľa potreby medzi nemocnice, organizácie podporujúce utečencov a zdravotnícke potreby smerovali ďalej na východ Ukrajiny.

Situácia sa však mení a okrem zásielok odvezených na Ukrajinu, bude časť pomoci postupne odovzdávaná aj tým utečencom, ktorí už prekročili hranice a ostali v Prešovskom kraji. Vzhľadom na vážnosť situácie zbierka stále trvá, pretože pomoc adresovaná ukrajinským utečencom, ale aj ľudom na Ukrajine, bude dlhodobo potrebná. Ide predovšetkým o oblečenie, stravu, zdravotnícky a hygienický materiál.

„Objavujú sa správy, že sa pomoc hromadí na slovenskej strane hranice. Práve preto robíme všetko preto, aby sme pomoc adresne doručili našim ukrajinským partnerom priamo do Užhorodu a ďalej na Ukrajinu, To sa nám zatiaľ úspešne darí. Veríme, že sa ochotní ľudia neunavia a budeme s materiálnou pomocou môcť pokračovať i naďalej,“ približuje dobrovoľník Vladimír Benč.

„Zbierku priebežne aktualizujeme podľa potrieb ukrajinskej strany. Každý pondelok bude na stránke nášho združenia zoznam konkrétnych vecí, ktoré budú práve potrebné pre ľudí  na Ukrajine alebo pre tých, ktorí už hranice prekročili. Sme na začiatku a musíme si uvedomiť,  že táto pomoc nie je jednorazová, ale dlhodobá,“ apeluje Viera Potášová z OZ Podaj ďalej Prešov, ktoré sa zaoberá materiálnou pomocou ľuďom v ťažkých životných situáciách formou zbierok či dobrovoľníckych aktivít.

Na ukrajinskej strane v súčasnosti evidujú najväčšiu potrebu liekov, zdravotníckeho materiálu, hygienických potrieb, stanov, spacákov, posteľnej bielizne, uterákov, matracov, ale aj trvanlivých potravín, balenej vody či oblečenia. Tieto veci je možné doručiť na zberné miesto v Prešove, Sídlisko III, Námestie Kráľovnej pokoja (Družba), ktoré je otvorené denne, vrátane víkendov, v čase od 12.00 – 18.00 h. Odvoz ďalšej humanitárnej pomoci Ukrajine z Prešova je naplánovaný na piatok 4. marca.

Prejavme spoločne solidaritu a poskytnime pomoc tým, ktorí v týchto dňoch čelia ťažkej životnej situácii. Ďakujeme!

Anna Polačková
dobrovoľníčka