Skip to content
Menu
Menu

V Prešovskom kraji je už zaočkovaných 528 detí vo veku 5 až 11 rokov

PSK realizoval prvé tohtoročné očkovanie už 2. januára v Bardejove a do 9. januára k nemu postupne pridal ďalších 25 očkovacích termínov, počas ktorých aplikoval spolu 6 250 vakcín proti koronavírusu. Uplynulý piatok a sobotu sprístupnil vakcínu proti koronavírusu tiež vo vekovej kategórii od 5 do 11 rokov, a to vôbec prvýkrát na svojom území. Do Prešova, Popradu a Humenného sa prišlo schválenou detskou vakcínou zaočkovať spolu 528 záujemcov.

V termíne od 2. januára do 9. januára, s prestávkou počas sviatku Troch kráľov, sa v réžii prešovskej župy záujemcom aplikovalo spolu 6 250 vakcín proti koronavírusu. Presnejšie to bolo 505 vakcín Janssen a 5 745 vakcín Pfizer/BioNTech. Z celkového počtu zaočkovaných bola proticovidová vakcína vo vekovej kategórii nad 60 rokov aplikovaná 1 283 ľuďom, čo predstavuje 20,5%. Vo vekovej kategórii 5-11 rokov sa na tri miesta prišlo zaočkovať 528 detí. Konkrétne sa v danom termíne prvá dávka podala 1 125-im, druhá 519-im a tretia 4 606-im záujemcom.

Očkovanie sa v danom čase zrealizovalo v troch veľkokapacitných očkovacích centrách – VKOC SOŠ technickej Prešov, VKOC SPŠ techniky a dizajnu Poprad a VKOC Obchodnej akadémie Humenné, kam si prišlo pre proticovidovú vakcínu spolu 3 561 ľudí, z toho 582 pre jej prvú dávku. V troch nákupných domoch OC Hypka Bardejov, OC Eperia Prešov a OC Max Poprad sa zaočkovalo či preočkovalo celkovo 2 312 ľudí. Župa však zrealizovala aj vakcináciu na ďalších miestach.

V piatok a sobotu (7. – 8.1.) si do Levoče prišlo pre vakcínu 219 záujemcov, 23 pre jej prvú dávku a do Vranova nad Topľou v sobotu 8. januára 158 ľudí, pričom 27 z nich bolo zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti Covid-19.

Kraj má za sebou taktiež pilotné očkovanie vekovej kategórie od 5 do 11 rokov. Prvé očkovacie termíny týchto detí otvoril v piatok 7. januára v krajských veľkokapacitných očkovacích centrách Prešove a Poprade. O deň neskôr, v sobotu 8. januára, pridal ďalší očkovací termín vo VKOC Humenné. Termíny pre záujemcov tu sprístupnil na základe registrácií v štátnej čakárni, pričom v Prešove v tejto vekovej kategórii zaočkoval 227 detí, v Poprade 217 a v Humennom 84 detí.

Očkovanie tu prebiehalo za prítomnosti zákonného zástupcu alebo po predložení overeného splnomocnenia, a to vakcínou Comirnaty od spoločnosti  Pfizer/BioNTech. Oproti štandardnej dávke zmienenej vakcíny pre dospelého človeka sa deťom aplikuje jej tretinové množstvo, resp. sú k dispozícii tzv. detské vakcíny.

PSK je aktuálne jediným subjektom umožňujúcim na svojom území očkovanie tejto kategórie a pokračovať by v ňom mal aj nadchádzajúci víkend. Od nasledujúceho pracovného týždňa sa má ponuka vakcinácie detí od 5 rokov rozšíriť už aj o očkovacie miesta v nemocniciach.

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK