Skip to content
Menu
Menu

V Stropkove otvárajú vežu sanktuária s viacerými novinkami

Od júla minulého roka je širokej verejnosti v Stropkove prístupná veža sanktuária, najvyššia stavba v širokom okolí. Turistická sezóna tam vlani trvala do konca novembra a za necelých päť mesiacov ju navštívila bezmála tisícka ľudí. Návštevníci mohli v jej zrekonštruovanom interiéri obdivovať dobovú architektúru, unikátne pohľady do priestorov kostolného krovu, hodinový stroj, pohon hodín, zvony, pohľad cez unikátny presklený strop do 20 metrov vysokého krovu veže a na záver výhľady na široké okolie z výšky 27 metrov.

Lákadlom sa stali aj pravidelné nočné prehliadky. „Nová sezóna kostolnej veže začína tento týždeň a pre verejnosť sme pripravili viacero noviniek. Pri vstupe bol nainštalovaný informačný panel s grafickým nákresom veže a opisom jednotlivých podlaží, na ďalších podlažiach pribudli nové informačné panely so zaujímavými informáciami o meste, hrade i samotnej veži s fotografiami. Niektoré obrázky či skice môže verejnosť vidieť po prvýkrát, keďže doteraz sa nachádzali v archívoch,“ priblížil primátor Stropkova Ondrej Brendza.

Na treťom poschodí pribudol obraz na plátne s motívom ukrižovaného Krista, ktorý v minulosti visel na hlavnom oltári počas Veľkej noci a zachrániť sa ho podarilo počas poslednej rekonštrukcie. Zaujímavosťou bude veľkorozmerný panel, na ktorom je vyobrazená skica stropkovského farského kostola z roku 1876. Ide o najstaršiu známu podobu sakrálnej stavby a jej tvorcom bol známy zakladateľ pamiatkovej starostlivosti v Uhorsku, výtvarník a pedagóg, rodák z Bardejova Viktor Miškovský.

Jeho skice sú vyobrazené aj na ďalších paneloch, na ktorých sa nachádzajú pôdorysné nákresy krovov veže a kostola či dobové fotografie z rôznych období. Popri tom môžu návštevníci vidieť starožitný hodinový stroj či trojicu zvonov. „Na samom konci prehliadky sa na parapetoch ochodze nachádzajú panely, na ktorých možno vidieť pohľady na starý Stropkov zo všetkých svetových strán. Dúfame, že výstup na vežu prinesie návštevníkom nové poznatky a skôr narodeným  Stropkovčanom oživí spomienky na mladosť,“ dodal O. Brendza.

Lístky na prehliadku bude možné po novom zakúpiť aj prostredníctvom portálu kinokultura.stropkov.sk v sekcii Kostolná veža. Rekonštrukcia historického objektu prebehla v roku 2020 a celkové náklady dosiahli bezmála 160 tisíc eur, z čoho 60 tisíc tvorila dotácia z Úradu vlády SR, zvyšok uhradilo mesto z vlastného rozpočtu.

Peter Novák,
hovorca mesta Stropkov