Skip to content
Menu
Menu

Veľký Šariš má vynovenú knižnicu

Mdlé, neútlne a malé priestory v knižnici vo Veľkom Šariši sú už minulosťou. Od 20. decembra sú nové brány knižnice pre čitateľov otvorené, aj keď v obmedzenom režime.

V knižnici vo Veľkom Šariši sa  čitatelia budú cítiť ako doma v obývačke. Vďaka Fondu na podporu umenia sa ošumelé a staré priestory zmenili na príjemné a moderné. Veľkošarišania majú konečne kultúrny priestor pre trávenie voľného  času. Knižnica vo Veľkom Šariši sa stala moderným a príjemným prostredím.

Na odbore kultúry na Mestskom úrade vo Veľkom Šariši mysleli už aj na najmenších

čitateľov a vytvorili priestor pre deti. „Moderná knižnica nemá byť len o vypožičiavaní kníh, ale mala by byť komunitným centrom. Chceli sme vytvoriť pre ľudí také prostredie, aby tu radi trávili čas. Hneď ako to bude možné, a situácia ohľadom pandémie sa ukľudní, máme v pláne vdýchnuť do nových priestorov život,” informovala knihovníčka Karin Peregrínová.

V nových priestoroch vznikol aj priestor nielen na požičiavanie kníh, ale aj drobné aktivity. „Staré priestory neboli dôstojné a vôbec nám nevyhovovali. Boli stiesnené a neprehľadné. Teraz je však všetko iné a máme z toho obrovskú radosť,” uviedla Mária Gáborová, vedúca oddelenia kultúry, športu a mládeže na Mestskom úrade vo Veľkom Šariši.

Zámerom projektu bolo zvýšenie kultúrno-spoločenského potenciálu využitia Mestskej knižnice v rámci rozvoja a inovácie kultúrnej infraštruktúry mesta Veľký Šariš.

Priestor pre relax

Vďaka moderným priestorom a knižným titulom chcú vo Veľkom Šariši prilákať nových čitateľov. „Pôvodná knižnica bola v časti bývalej školskej budovy zo začiatku 20. storočia od roku 2008 aj s pôvodným interiérovým vybavením. Cieľom projektu bolo presťahovanie knižnice do väčších priestorov v rámci bývalej školskej budovy, čím sa vytvoril priestor na vzdelávaciu činnosť, kultúrne podujatia i relax pre návštevníkov,” skonštatovala Gáborová.

V knižnici je komplet nový nábytok.  „ Zakúpením nových knižničných regálov a ďalšieho interiérového vybavenia knižnice sme vytvorili nový pekný a moderný priestor, ktorý sa stane aj príťažlivým pre nových čitateľov a používateľov knižnice“, dodala.

Táto moderná obnova stála 8000 eur. Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu.

Knižnica bude otvorená v režime OP- očkovaní, prekonaní.

Mestská knižnica je v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Veľký Šariš, je kultúrnou inštitúciou s viac ako 60- ročnou tradíciou. Knižnica v meste Veľký Šariš slúži viac ako 6 000 obyvateľom z toho je 1 222 registrovaných.

Text a foto: Veronika Lazoríková