Skip to content
Menu
Menu

Zastávky MHD stále oznamuje hlas Petra Janusa, chystá sa zmena

Prešovčania si zvykli, že jednotlivé zastávky MHD oznamuje hlas bývalého riaditeľa dopravného podniku Petra Janusa. Niektorí to už ani nevnímajú, iní si zakaždým spomenú na osobnosť, ktorá riadila mestskú firmu desiatky rokov. Naviac, medzičasom boli niektoré zastávky premenované a tie nie sú teraz cestujúcim oznamované.  Vo funkcii však Peter Janus nie je už rok a ľudia si kladú otázku, prečo aj v oznamovaní zastávok nenastala zmena.

Podľa našich informácií exriaditeľ Peter Janus požiadal vedenie dopravného podniku, aby túto vec riešili. Dohoda znela, že stav potrvá najneskôr do konca augusta. Je október a nestalo sa tak. Zaujímalo nás prečo.

„Môžeme potvrdiť, že bývalý riaditeľ Dopravného podniku mesta Prešov požiadal o ukončenie používania nahrávok s jeho hlasom pri hlásení názvov zastávok vo vozidlách MHD. Zároveň však chceme zdôrazniť, že požiadavka od bývalého riaditeľa prišla až po tom, keď mu predstavenstvo DPMP v máji 2020 zamietlo požadovanú finančnú odmenu za používanie týchto hlásení vo vozidlách MHD.  DPMP následne oslovil niekoľko svojich zamestnancov, ktorí by mohli nahrať nové hlásenie zastávok. Keďže sa nepodarilo nájsť vhodného adepta priamo v našej spoločnosti, DPMP oslovil viacerých profesionálov z mediálneho prostredia. Aktuálne už máme pripravenú dohodu na nahratie nových zvukových hlásení zastávok, ktoré budeme môcť v zmysle tejto dohody využívať počas nasledujúcich piatich rokov. Podmienky dohody sú pritom nastavené na úrovni 30 % zo sumy, ktorú požadoval bývalý riaditeľ DPMP za využívanie svojho hlasu v prostriedkoch MHD,“ sprortredkoval nám reakciu vedenia dopravného podniku hovorca radnice Vladimír Tomek.

Trauma alebo poriadok? 

Ako ďalej Tomek dodal, terajší riaditeľ DPMP Martin Jaš avizoval ukončenie používania hlásení zastávok MHD s pôvodným hlasom do konca augusta 2020. „Tento termín sa z rôznych objektívnych dôvodov nepodarilo dodržať, avšak snahou DPMP je vyriešiť túto situáciu čo najskôr, aby používanie pôvodných nahrávok už nikoho netraumatizovalo,“ dodal Tomek. Nie je to však o žiadnej traume pre ľudí. Len o poriadku. Dohody sa majú dodržiavať.

Nový hlas zaznie už čoskoro

Dopravný podnik mesta Prešov v uplynulých dňoch vybral dve osoby s najlepšie znejúcimi hlasmi. Nahrávky týchto hlasov si dnes vypočuje predstavenstvo DPMP na svojom zasadnutí a vyberie jednu z osôb, ktorá sa stane novým hlasom liniek prešovskej MHD. Hlásenia zastávok plánujeme nahrať už v najbližších dňoch a následne tieto nahrávky spracujeme a pripravíme na používanie vo vozidlách MHD. Predpokladáme, že nový hlas budú cestujúci v autobusoch a trolejbusoch počuť už na prelome mesiacov október a november 2020,“ povedal o stanovisku DPMP Vladimír Tomek.

Anna Košuthová
Foto: ako