Skip to content
Menu
Menu

Župa modernizuje ďalšie úseky ciest, opravy sa dočká aj trasa Bijacovce-Brezovica

Prečítať článok

(ako) – Poplátané cesty pod Tatrami, tiež v okresoch Levoča a Kežmarok nahradí nový koberec. Prešovský samosprávny kraj pokračuje po zimnej údržbe v rekonštrukciách ciest. Novú vozovku dostanú tri úseky, a to Bijacovce – Brezovica, Spišský Štvrtok – Kežmarok a práce budú pokračovať aj na úseku Poprad – Starý Smokovec I. etapou.

Za 300 kalendárnych dní má byť hotový takmer štvorkilometrový úsek cesty III. triedy Bijacovce – Brezovica. Práce budú zahŕňať kompletnú výmenu vozovky, sanáciu odvodnenia, výstavbu nového priepustu, doplnenie bezpečnostných zariadení, zvodidiel a smerových stĺpikov.

„Teší ma, že sa konečne môžeme pustiť do modernizácie tejto dôležitej tepny, ktorá spája Lipany a Spišské Podhradie. Je to totiž asi jedna z najhorších ciest v Prešovskom kraji. Verím, že s podporou eurofondov sa nám podarí zmodernizovať tento nevyhovujúci úsek k spokojnosti obyvateľov v čo najkratšom čase,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský po štvrtkovom odovzdaní staveniska zhotoviteľovi.

Celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú takmer 772-tisíc eur, z toho PSK prispeje sumou viac ako 38-tisíc eur. Modernizácia sa uskutoční vďaka operačnému programu IROP.

Výmena vozovky čaká aj vyše 7,7 km úsek cesty II. triedy Spišský štvrtok – Kežmarok. „Okrem nového koberca sa vymenia, resp. doplnia zvodidlá a v úsekoch, kde to nie je možné, sa cesta rozšíri. Takisto sa doplní meteorologická stanica, obnoví sa vodorovné dopravné značenie v retroreflexnej úprave a postaví sa nový cestný priepust. Odhadované náklady na túto rekonštrukciu sú 1,162 milióna eur,“ vymenoval riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) PSK Marcel Horváth.

Kraj vloží do opráv aj vlastné zdroje

Aj táto modernizácia sa zrealizuje cez IROP. Prešovská župa sa na nej bude podieľať piatimi percentami, čo predstavuje viac ako 58-tisíc eur. Zhotoviteľ má na práce jeden kalendárny rok.

Prvou etapou by sa mala zavŕšiť celková modernizácia úseku cesty II. triedy Poprad – Starý Smokovec. Rekonštrukcia začne na okraji Popradu a skončí na križovatke v meste Vysoké Tatry v časti Starý Smokovec v celkovej dĺžke 3,077 km.

Modernizácia tohto úseku zahŕňa výmenu a vystuženie horných vrstiev vozovky, odvedenie zrážkovej vody z povrchu vozovky, vylepšenie zvislého aj vodorovného dopravného značenia, rekonštrukciu dláždených priekop a kanalizácií, ale aj rekonštrukciu mosta nad Velickým potokom a nad Červeným potokom.

„V septembri minulého roku sme odovzdali do užívania zmodernizovaný úsek Poprad – Starý Smokovec druhú etapu. Som rád, že v prácach pokračujeme, aby komfort pohodlnej prepravy pocítili nielen turisti, ktorí prichádzajú do Vysokých Tatier, ale aj domáci obyvatelia. A taktiež ľudia, ktorí tu denne cestujú za prácou. Verím, že dokončením celého úseku, na ktorý má zhotoviteľ 540 kalendárnych dní, sa zvýši atraktivita celého regiónu,“ skonštatoval Majerský. 

Zároveň doplnil, že celkové náklady na rekonštrukciu predstavujú takmer 2,373 milióna eur. Hradené budú z eurofondov, konkrétne z programu IROP. Prešovský samosprávny kraj sa bude na financovaní podieľať sumou vo výške viac ako 118-tisíc eur.