Skip to content
Menu
Menu

Nové osobné vozne skvalitňujú vlakovú dopravu na východnom Slovensku

Pred viac ako 20 rokmi bolo vyrobených alebo prešlo zásadnou rekonštrukciou približne 40 percent osobných vozidiel z vozového parku Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Toto číslo odvtedy ešte narástlo a dnes môžeme hovoriť až o 50 percentách vozidiel. Aktuálne máme v ZSSK veľkú radosť, že sme nasadili do prevádzky 4 z plánovaných 17 kusov nových osobných vozňov druhej triedy (Bdmpz).

Vozne budú premávať prioritne v Košickom a Prešovskom, ale aj Žilinskom a Banskobystrickom kraji, a to na tratiach Košice – Liptovský Mikuláš, Košice – Čierna nad Tisou, Košice – Čaňa, Kysak – Lipany – Plaveč.

Na tlačovej konferencii v stredu 26. októbra o 13:00 v Rušňovom depe ZSSK verejnosti naživo predstavili jeden zo štyroch nových osobných vozňov Roman Koreň, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK, ako aj ostatní členovia predstavenstva spoločnosti, Ján Lukáč a Karol Martinček.

Roman Koreň s úsmevom povedal: „V ZSSK plníme sľub východniarom, že po investíciách na severnom a strednom Slovensku, opäť prichádza ich chvíľa.“

Vďaka investičnej akcii financovanej Európskou úniou prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 v hodnote 32,98 milióna eur do vozového parku do konca roku 2023 pribudne 17 nových klimatizovaných vozňov druhej triedy s možnosťou prepravy bicyklov pre regionálnu dopravu.

Nové moderné vozne na východe Slovenska tiež doplní 35 zmodernizovaných, z ktorých bolo dodnes dodaných už 12 kusov. Týchto 52 vozňov tak postupne nahradí tie najstaršie neklimatizované osobné vozne, ktoré sú na hranici životnosti a nespĺňajú štandardy cestovania v 21. storočí.

Ich obstaraním sa zníži priemerný vek vozidlového parku v regióne Košíc a Prešova a zvýši sa kvalita poskytovaných služieb. Podľa našich predpokladov by sa oba projekty mali byť ukončiť do septembra 2023.

Nové (17 ks) a modernizované (35 ks) vozne budú:

 jazdiť rýchlosťou 160 km/h

 klimatizované,

 disponovať vákuovými toaletami,

 vybavené vizuálnym a akustickým informačným systémom,

 vybavené kamerovým systémom,

 obsahovať systém sčítavania cestujúcich,

 vybavené wi-fi pripojením na internet,

 obsahovať miesta pre pripojenie 230V s USB portom,

 v rámci interiéru realizované v modernom dizajne v zmysle „regio“ dizajnu ZSSK,

 vybavené držiakmi bicyklov.

V porovnaní so súčasnými vozidlami budú nové vozne omnoho komfortnejšie. Samozrejmosťou je

konštrukcia vozidiel v súlade s platnými vyhláškami a technickými normami.

Tomáš Kováč
Foto: ZSSK